Lekovite vode Sokobanje
Lekovite mineralne vode kao i termalni lekoviti izvori javljaju se na više mesta u Sokobanji. Zato nije ni čudo što Sokobanja važi za kraljicu banjskog turizma.
Njihovo lekovito dejstvo koriste pacijenti širom naše zemlje ali I ljudi koji nemaju zdravstvene probleme radi boljeg opšteg stanja organizma.
Za lekovitost voda znali su još stari Rimljani, što potvrđuje pronađen deo zida velikog bazena sa fragmentima antičkih cigala koji su gradili prvi banjski smeštaj. Mineralne, termomineralne, gasne i radioaktivne vode se vekovima koriste za banjsko lečenje, rekreaciju i rehabilitaciju.
Smatra da su termalni izvori vulkanskog porekla i da je termalna voda juvenilna jer izbija iz starih eruptivnih dubinskih stena. Dokazi za to su velika količina gasova (azota i retkih gasova) koji su karakteristični za izvore vulkanskog porekla, kao i konstantnost u temperaturi i izdašnosti vode.
Ukoliko još niste obezbedili smeštaj pogledajte ponudu apartmana Veličković.
Postoji 6 termomineralnih izvora u Sokobanji koji pomažu u rešavanju zdravstvenih tegoba.
Centralno banjsko kupatilo “Amam” poseduje 2 izvora “Sv. Aranđel” temperature 43 stepena i “Preobraženje” sa temperaturom od 48,3 do 53 stepena. Vode iz amama pomažu u lečenju raznih vrsta reumatizma i stanja posle povreda, a ovo je jedan od 6 izvora u Sokobanji.
Izvor “Zdravljak” spada u slabe zemno-alkalne radioaktivne izvore sa temperaturom od 14,5 stepeni Celzijusa.
Hipertermalni izvori Sokobanje sa temperaturom od 39 do 53°S smešteni u centralnom banjskom parku, u poznatom turskom kupatilu.
- Bunar Preobraženje – u obliku je bunara dubine desetak metara iz kojeg neprestano izbijaju mehurići gasova i topla, bistra mineralna voda, bez ukusa i mirisa. Temperatura vode je od 43,8 do 53 stepena, a kapacitet litara vode i 6-7 litara gasa u minuti.
- Sv.Arhanđel poznatiji kao izvorište Sonda Park – je važan zbog količine vode i gasova, a po sadržini radona u jednom litru vode, kao i u jednom litru gasova, sasvim je identičan sa susednim izvorom Preobraženje. Kapaciteta je 28 1/8. Voda je takođe bistra, prozračna, bez ukusa i mirisa, temeprature 43 stepena i tvrdoće između 6,98 i 7,26.
Hipotermalni izvori Sokobanje sa temperaturom vode od 20 do 34 stepena. Mlaka voda izvire na Banjici, nedaleko od korita Moravice.
- Banjica Bazen I – voda je bez boje i ukusa, blagog mirisa sumporvodonika, temperature 27,8 stepeni, tvrdoće 7,33 i rastvorenih sastojaka 590 mg/l. Od gasova preovlađuje vodonik sulfid (1,2), te se voda sa izvora Banjica i svrstava u kategoriju kalcijum-magnezijum-hidrokarbonantnih-sulfidnih-slaboalkalnih-hipotermnih oligomineralnih voda. Izdašnost izvora je 400 l/min.
- Banjica II – pripada istoj kategoriji kao i prethodni izvor, sa nešto manjom količinom rastvorenog vodonik sulfida (0,8) i ostalih rastvorenih sastojaka (585,6 mg/l), ali nešto toplijom vodom 28,9°S. rN vrednost je 7,2. Voda sa Banjice II ima epitet zemnoalkalne vode.
Indikacije za Banjicu i Banjicu II su neuralgije, radiokuliti, neuroze, psihoneuroze i stanja posle povrede perifernih nerava. - Pijaca – “Limun banja”– je novijeg datuma, otkriven zahvaljujući saradnji naših i američkih geologa, koji su nedaleko od korita Moravice otkrili izvor bistre vode sa blagim mirisom sumporvodonika, temeprature 32,4°S. Sadržaj rastvorenih sastojaka je 620,2 mg/l, a trvdoća najmanja među banjskim izvorima – 6,66. Od rastvorenih gasova dominiraju slobodan SO2 (99,6) i vodoniksulfid (1,8). Voda sa izvora „Pijaca“ svrstana je u grupu kalcijum-magnezijum-hidrokarbonantno- sulfidno-oligomineralnih voda.
Poslednjih godina ovaj izvor doživljava pravi procvat izgradnjom velikog privatnog wellness centra “Soko terme” koji je upotpunio turističku ponudu Sokobanje i privukao veliki broj gostiju iz inostranstva.
Za one željne rekreacije i relaksacije “Soko terme” su na raspolaganju i leti i zimi, a sa Soko termama imamo saradnju.
Nadomak Sokobanje, u banji Jošanici ima još 5 lekovitih izvora temperature izmedju 18 i 22 stepena kojima se leče bolesti želuca, žuči, creva, upale bubrega, urinarne infekcije, dijabetes, kožne bolesti.