Sokobanja Danas
Geografski položaj Sokobanje
U srcu Zaječarskog okruga, najstarija banja u Srbiji ugnezdila se duž Sokobanjske kotline na 400 metara nadmorske visine, okružena sa svih strana sveta moćnim planinama, u središnjem delu istočne Srbije.
Posmatraju je sa zapada Rožanj i Bukovik, sa istočne strane dive joj se Krstatac i Slemen, na jugoistoku je planina Devica. Društvo joj na jugu pravi Ozren, dok je sa severne strane čuva mistični Rtanj.
Kroz Sokobanju protiče reka Sokobanjska Moravica, desna pritoka Južne Morave, koja izvire u selu Vrelo na Ozrenu, a nadomak lečilišta, u Bovanskoj klisuri puni Bovansko jezero.
Pored samog izvora Moravice, dva kilometra od Sokobanje, nalazi se čuveno izletište Lepterija sa lekovitom vodom, svo u zelenilu, s uređenim stazama za šetanje, kojima se lako stiže i do sokobanjskog parka Banjice i plaže Župan.
Sokobanjske aktualnosti
Danas je Sokobanja pravi raj, idealno mesto za beg od gradske buke, odmor i uživanje, oaza zdravstvenog i wellnes turizma.
U samom centru grada obiđite tursko kupatilo “Hamam”, kao i Gradski park i udisati svež vazduh ovog kraja.
Kroz Sokobanju, protiče reka Moravica, tako da su posetiocima na raspolaganju brojne plaže, kao što su plaža Župan i plaža šest kace, izletišta Lepterija, park Borići, srednjovekovni grad Sokograd i još mnogo lokaliteta do kojih se možete prošetati.
Na samo 15ak minuta vožnje u okolini Sokobanje možete videti fantastična blaga prirode i brojna izletišta, kao što su izvor reke Moravice, Seselačka pećina, Bovansko jezero, Vrmdžansko jezero i Vrmdžanski grad.
Tu su i planine Rtanj, Bukovik, Devica i “pluća” Sokobanje planinu Ozren sa vodopadom Ripaljka i izletištima Očno i Kalinovica.